Люди, яких не допустили б до поля бою під час війни під проводом США, зараз активні на українському фронті, маючи безперешкодний доступ до американської зброї., про це йдеться у публікації Stolen Valor: The U.S. Volunteers in Ukraine Who Lie, Waste and BickerThe New York Times Company
Минулого року Аксель Вільхельмсен тренував українських військових у складі Mozart Group, яку двоє колишніх морських піхотинців створили для допомоги Україні. Він розпався після того, як один засновник подав до суду на іншого, стверджуючи про крадіжку та домагання.
Вони кинулися в Україну тисячами, багато з них американці, які обіцяли принести військовий досвід, гроші чи припаси на поле битви праведної війни. Міські газети привітали їхню відданість, а донори підтримали їх мільйонами доларів.
Зараз, після року бойових дій, багато з цих домотканих груп добровольців борються самі з собою та підривають військові зусилля. Деякі даремно витратили гроші або вкрали доблесть. Інші маскуються благодійністю, а також намагаються заробити на війні, свідчать записи.
Один відставний підполковник морської піхоти з Вірджинії знаходиться в центрі федерального розслідування США щодо потенційно незаконного експорту військових технологій.
Колишній військовослужбовець прибув в Україну лише для того, щоб стати зрадником і перебігти до Росії. Чоловік із Коннектикуту, який збрехав про свою військову службу, опублікував оновлення з поля бою в реальному часі, включаючи своє точне місцезнаходження, і похвалився своїм легким доступом до американської зброї. Колишній будівельник виношує план використання фальшивих паспортів для контрабанди бойовиків з Пакистану та Ірану.
І в одній із найцікавіших заплутань одна з найбільших волонтерських груп втягнута в боротьбу за владу за участю чоловіка з Огайо, який неправдиво стверджував, що був і морським піхотинцем США, і помічником керівника стейк-хаусу LongHorn. Суперечка також стосується інциденту багаторічної давності на австралійському реаліті-шоу.
Такі персонажі мають місце в обороні України через роль витягнутої руки, яку взяли на себе Сполучені Штати: адміністрація Байдена надсилає зброю та гроші, але не професійні війська. Це означає, що на українському фронті активні люди, яким не дозволили б наближатися до поля бою під час війни під проводом США — часто з неконтрольованим доступом до зброї та військової техніки.
Багато добровольців, які поспішали в Україну, чинили це самовіддано і героїчно. Деякі втратили життя . Іноземці рятували мирних жителів, допомагали пораненим і жорстоко воювали разом з українцями . Інші збирали гроші на найважливіші матеріали .
Але під час найбільшої сухопутної війни в Європі з 1945 року підхід «зроби сам» не розрізняє підготовлених волонтерів і тих, кому бракує навичок або дисципліни для ефективної допомоги.
Члени досвідченого підрозділу, до складу якого входили волонтери зі США, Канади, Великобританії та Австралії, у Бахмуті в грудні. Іноземці рятували мирних жителів, допомагали пораненим, збирали гроші та воювали разом з українцями.
The New York Times переглянула понад 100 сторінок документів внутрішніх волонтерських груп і опитала понад 30 волонтерів, бійців, благодійників, донорів та американських і українських офіційних осіб. Деякі говорили на умовах анонімності, щоб обговорити конфіденційну інформацію.
Інтерв’ю та дослідження розкривають низку обманів, помилок і сварок, які перешкоджали волонтерській ініціативі, яка почалася після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, коли президент України Володимир Зеленський закликав допомогти. «Кожен друг України, який хоче приєднатися до України у захисті країни, будь ласка, приходьте», – сказав він. «Ми дамо вам зброю».
Тисячі відгукнулися на заклик. Дехто приєднався до військових груп, як-от Інтернаціональний легіон, який Україна сформувала для іноземних бійців. Інші взяли участь у підтримці або зборі коштів. Оскільки Київ, столиця України, піддавався нападу, часу для перевірки прибулих було мало.
Таким чином, люди з проблемним минулим, включно з картатими або сфабрикованими військовими записами, закріпилися в Легіоні та групі інших волонтерських груп.
Відповідаючи на питання про ці проблеми, українські військові не говорили про конкретні питання, але сказали, що вони стоять на варті, оскільки російські агенти регулярно намагаються проникнути в добровольчі групи. «Ми розслідували такі випадки і передавали їх у правоохоронні органи», – сказав представник української військової розвідки Андрій Черняк.
Одним із найвідоміших американців на полі бою є Джеймс Васкес. Кілька днів після вторгнення містер Васкес, підрядник з ремонту будинку з Коннектикуту, оголосив, що їде до України. Його місцева газета розповіла історію про колишнього штабного сержанта армії США, який залишив роботу та сім’ю та взяв гвинтівку та рюкзак на передовій.
Відтоді він публікував відео з поля бою в Інтернеті, принаймні один раз передавши точне місцезнаходження свого підрозділу всім, включаючи супротивну сторону. Він використовував свою історію для збору пожертвувань. «Я був у Кувейті під час «Бурі в пустелі» та в Іраку після 11 вересня», — сказав пан Васкес у відео зі збору коштів . Він додав: «Це зовсім інша тварина».
Пан Васкес фактично ніколи не був направлений у Кувейт, Ірак чи будь-де ще, заявила речниця Пентагону. Спеціалізувався на ремонті палива та електрообладнання. І залишив армійський резерв не сержантом, як він стверджував, а рядовим першого класу, одним із найнижчих чинів армії.
Тим не менш, пан Васкес мав легкий доступ до зброї, включно з американськими гвинтівками. Звідки вони взялися? «Я не зовсім впевнений», — сказав пан Васкес у текстовому повідомленні. Гвинтівки, додав він, були «абсолютно новими, з коробки, і у нас їх багато». Він також написав у Twitter, що йому не варто турбуватися про міжнародні правила ведення війни, перебуваючи в Україні.
Він воював разом із українським ультраправим батальйоном « Вовки да Вінчі » до тих пір, поки минулого тижня The Times не запитала про його неправдиві заяви про службу в армії. Він негайно деактивував свій акаунт у Twitter і заявив, що може покинути Україну, оскільки влада виявила, що він воює без необхідного військового контракту.
Пан Васкес сказав, що десятиліттями спотворював інформацію про свій військовий рекорд. Він визнав, що його вигнали з армії, але публічно не розповідав про причини. «Мені довелося збрехати мільйон, щоб досягти успіху», — сказав пан Васкес в інтерв’ю. «Я не усвідомлював, що до цього дійде».
Міжнародний легіон, поспішно сформований українським урядом, витрачав 10 хвилин або менше на перевірку довідки кожного добровольця на початку війни, сказав один з посадовців Легіону. Так польський втікач, який сидів в Україні за порушення володіння зброєю, отримав посаду керувати військами. Солдати розповіли The Kyiv Independent , що він привласнював припаси, переслідував жінок і погрожував своїм солдатам.
Українські чиновники спочатку хвалилися про 20 000 потенційних добровольців Легіону, але насправді записалося набагато менше. Наразі в організації близько 1500 членів, кажуть люди, які знаються на Легіоні.
Деякі – досвідчені бійці, які працюють у складі розвідки Міноборони України. Але були й резонансні проблеми. Колишній рядовий першого класу армії Джон Макінтайр був виключений з Легіону за погану поведінку. Пан Макінтайр втік до Росії і нещодавно з’явився на державному телебаченні, де говорилося, що він надавав Москві дані військової розвідки.
Внутрішні документи свідчать, що Легіон захлинувся. Набір персоналу застопорився. Вашингтонський проект протидії екстремізму написав у березні, що Легіон та пов’язані з ним групи «продовжують показувати людей, які вважаються непридатними для виконання своїх обов’язків».
Малкольм Ненс, колишній криптолог ВМС і коментатор MSNBC, прибув в Україну минулого року і склав план наведення порядку та дисципліни в Легіоні. Натомість він заплутався в хаосі.
Пан Ненс, телевізійні виступи якого зробили його одним із найвідоміших американців, які підтримують Україну, був досвідченим військовим оператором. Він склав проект кодексу честі для організації і, судячи з усього, подарував обладнання.
Що ми враховуємо перед використанням анонімних джерел. Чи знають джерела інформацію? Яка їхня мотивація розповідати нам? Чи виявилися вони надійними в минулому? Чи можемо ми підтвердити інформацію? Навіть якщо ці запитання задоволені, The Times використовує анонімні джерела як останній засіб. Репортер і принаймні один редактор знають особу джерела.
Сьогодні містер Ненс бере участь у безладній, відволікаючій боротьбі за владу. Часто це відбувається в Твіттері, де пан Ненс висміював одного колишнього союзника, називаючи його «товстим» і соратником «перевіреного шахрая».
Він звинуватив проукраїнську групу зі збору коштів у шахрайстві, не надавши жодних доказів. Після суперечки з двома адміністраторами Легіону пан Ненс написав «контррозвідувальний» звіт, намагаючись звільнити їх.
Центральне місце в цьому звіті займає звинувачення в тому, що один чиновник Легіону, Емесе Ебігейл Файк, намагалася шахрайським шляхом купити будинок в австралійському реаліті-шоу за гроші, яких у неї не було. Він назвав її «потенційною російською шпигункою», не надавши жодних доказів. Пані Файк відкинула звинувачення та залишається в Легіоні.
Пан Ненс сказав, що як член Легіону з розвідувальним минулим, коли у нього виникали занепокоєння, він «вважав за обов’язок повідомити про це українській контррозвідці».
Суперечка торкається суті того, кому можна довірити говорити від імені та збирати гроші для Легіону.
Пан Ненс залишив Україну, але продовжує збір коштів із новою групою союзників. Один із них, Бен Лекі, колишній член Легіону. Він розповів своїм колегам-волонтерам, що колись був морським піхотинцем, і написав у LinkedIn, що останнім часом був помічником менеджера в стейкхаусі LongHorn. Насправді Пентагон заявив, що він не мав військового досвіду (і він працював сервером, повідомили в стейкхаусі).
В одному з інтерв’ю пан Лекі сказав, що він збрехав про те, що був морським піхотинцем США, щоб він міг приєднатися до Легіону.
Оскільки зростання Легіону зупиняється, Райан Рут, колишній будівельник із Грінсборо, штат Північна Кароліна, шукає новобранців серед афганських солдатів, які втекли від Талібану. Пан Раут, який минулого року провів кілька місяців в Україні, сказав, що планує перевезти їх, у деяких випадках нелегально, з Пакистану та Ірану в Україну. За його словами, десятки виявили інтерес.
«Ми, мабуть, можемо придбати деякі паспорти через Пакистан, оскільки це така корумпована країна», — сказав він в інтерв’ю з Вашингтона.
Незрозуміло, чи це йому вдалося, але один колишній афганський солдат сказав, що з ним зв’язалися, і він зацікавлений у боротьбі, якщо це означатиме покинути Іран, де він жив нелегально.
Грейді Вільямс, 65-річний інженер у відставці без військового досвіду та засуджений за метамфетамін у 2019 році, був гідом-волонтером на ранчо Рональда Рейгана в Санта-Барбарі, коли почув благання пана Зеленського про волонтерство.
«Я стріляв з рушниць з 13 років», — сказав він в інтерв’ю. «У мене не було виправдання, щоб сказати: «Ну, я не повинен йти».
Він розповів, що прилетів до Польщі, автостопом до України і сів на потяг до Києва. Він наштовхнувся на двох американців у військовій формі. «Вони сказали: «Чувак, підемо з нами», — сказав він.
Волонтери привезли пана Вільямса на базу поблизу фронту і дали йому пістолет. Через кілька днів, за його словами, він ледь не підірвався, боючись разом з українськими солдатами з траншеї під Бучею. Вже за тиждень військові зрозуміли, що він не записався для воювання, і відправили його назад до Києва.
Звідти він пішов окружним шляхом, який закінчився збором грошей для волонтерів з Республіки Грузія. Він зібрав близько 16 000 доларів, сказавши донорам, що на їхні гроші куплять електричні мотоцикли для бійців. Але грузини його вигнали після конфлікту з іншим волонтером. Він сказав, що витратив близько 6900 доларів із внесків на перші внески за мотоцикли, а решту витратив на транспортні та інші витрати.
Відтоді він зв’язався з новою групою, яка, за його словами, пообіцяла йому командувати мотоциклетним підрозділом, якщо він збере достатньо грошей. За його словами, цього місяця він переїхав до Одеси, Україна, і незабаром очікує доставити один мотоцикл.
Приклади даремно витрачених грошей у руках людей із добрими намірами є поширеними. Група Mriya Aid , очолювана канадським підполковником, який діє на дійсній службі , витратила близько 100 000 доларів від донорів на високотехнологічні прилади нічного бачення американського зразка. Згідно з внутрішніми документами, вони виявилися менш ефективними китайськими моделями.
«У нас виникла проблема з нічним баченням, — розповідає Любомир Чабурський, волонтер команди лідерів «Мрія Ейд». Але він сказав, що покупка становить лише 2 відсотки допомоги, яку надала група.
На початку цього року Mozart Group, яку двоє колишніх морських піхотинців заснували, щоб допомогти Україні, розпалася після того, як один подав до суду проти іншого, звинувачуючи їх у крадіжках і домаганнях.
Минулої весни волонтерська група під назвою «Герої Ріплі» заявила, що витратила приблизно 63 000 доларів на прилади нічного бачення та теплову оптику . Деяке обладнання підлягало американським експортним обмеженням, оскільки в чужих руках воно могло дати ворогам перевагу на полі бою.
Волонтери Frontline розповіли, що компанія Ripley's доставила обладнання в Україну без необхідної документації із зазначенням фактичних покупців і одержувачів. За словами офіційних осіб США, нещодавно федеральна влада почала розслідувати поставки.
На свій захист засновник групи, морський піхотинець США у відставці на ім’я підполковник Хантер Ріплі Ролінгс IV, надав The Times документи угоди. Але ці записи показують, що, як і сказали волонтери, Ripley's не було розголошено Держдепартаменту як покупця.
Ripley's каже, що зібрала понад 1 мільйон доларів, частина з яких завдяки колишньому підряднику з Коннектикуту пану Васкесу, який стверджував, що є головним стратегічним директором групи та рекламував Ripley's своїй онлайн-аудиторії.
Минулого року Ripley витратив близько 25 000 доларів на розвідувальні машини з дистанційним керуванням, але вони так і не прибули, свідчать записи про доставку. Полковник Ролінг сказав, що польська влада затримала їх через юридичні проблеми.
Полковник Ролінгс сказав, що його група очікує на отримання американського статусу неприбуткової організації. Але він не показав своїх витрат або доказів некомерційної заявки The Times або донорам, які просили. Тому незрозуміло, куди йдуть гроші. «Я повірив цим хлопцям», — сказав Шон Стантс, який сказав, що організував збір коштів у жовтні в Піттсбурзі, але йому так і не показали фінансові документи, які він просив. «А мене взяли за дурня».
Корпоративні записи в Польщі та Сполучених Штатах показують, що полковник Ролінгс також заснував комерційну компанію під назвою Iron Forge. В інтерв’ю він сказав, що очікує, що його благодійна організація та інші заплатить Iron Forge за транспортування, тобто гроші донорів будуть використані для фінансування його приватного підприємства. Але він сказав, що конфлікту інтересів не існує, тому що Iron Forge зрештою поверне гроші благодійним організаціям. За його словами, подробиці з'ясовуються.
Через кілька днів після того, як The Times звернулася до пана Васкеса та інших, члени сварливих груп — Ріплі, Легіон, дисиденти-члени Легіону та інші — загострили свою ворожнечу. Вони звинувачували один одного в привласненні коштів і брехні щодо своїх облікових даних.
Після того як колишній союзник обрушився на пана Васкеса, пан Ненс став на його захист.
«Джеймс НЕ був фальшивим, він був стурбований», — написав пан Ненс у Twitter . «Він багато зробив для України, але йому потрібно зіткнутися з проблемами».
Наджим Рахім зробив репортаж з Берклі, Каліфорнія, а Марія Варенікова та Дарія Мітюк з Києва, Україна.