Олексій Шевчук: Адвокат Петро Бойко - посіпака кривавого диктатора та зрадника України Віктора Януковича

Олена Зайченко 18.07.2023

Правоохоронці завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо колишнього президента України Віктора Януковича та ексзаступника міністра юстиції Володимира Богатиря через захоплення державної влади у вересні-жовтні 2010 року.

Про це повідомило Державне бюро розслідувань та Офіс Генерального прокурора.

Як зазначає адвокат Олексій Шевчук, слідство встановило, що кривавий диктатор Янукович та його посіпака Богатир у неконституційний спосіб повернули в дію Конституцію України від 28 червня 1996 року, що призвело до незаконного збільшення владних повноважень президента-втікача.

Оскільки обвинувачені тривалий час переховуються від органів слідства та суду, досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 109 та ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 109 Кримінального кодексу України здійснювалося співробітниками ДБР за спеціальною (заочною) процедурою.

Перед Днем Юриста 5 жовтня 2010 року, в Національному палаці мистецтв “Україна” відбулись Всеукраїнські збори юристів за участю експрезидента-зрадника Віктора Януковича.

На зібранні були присутні відомі особистості юридичної спільноти, Міністр юстиції України, Міністр внутрішніх справ України, Генеральний прокурор України і його заступники, керівництво Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Конституційного Суду України, Спілки адвокатів України і голови адміністративних, господарських і загальних судів, народні депутати та інші.

За результатами зборів було схвалено та виголошено ЗАЯВУ ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ЗБОРІВ ЮРИСТІВ, яка опублікована на офіційному сайті Міністерства юстиції України:

У сучасний період суспільно-політичного розвитку України, який ще донедавна характеризувався катастрофічним розбалансуванням системи державного управління та загрозою правового колапсу, Українська держава поступово набуває стану стабільності, що унаочнює її спроможність відповідати на виклики сьогодення, проводячи необхідні кардинальні реформи.

В основі позитивних перетворень у державно-правовій сфері учасники Всеукраїнських зборів юристів уважають наріжним каменем вироблення обґрунтованої державної стратегії і тактики, а також механізмів реалізації системних реформ, які охоплювали б всі сфери суспільного життя. їх метою є оновлена Україна як сучасна держава зі стійкою політичною системою, в якій є:

– сильний Глава держави з практичними важелями координації і контролю над реалізацією ключових питань реформ та стратегічного курсу держави;

– компетентний і політично структурований парламент з сильною коаліцією і впливовою опозицією;

– відповідальна та професійна виконавча влада;

– економічно забезпечене і відповідальне перед місцевими громадами місцеве самоврядування;

– незалежні, справедливі суди, яким довіряють громадяни України.

Така політична система повинна реалізовуватись якомога швидше, а для цього широкому колу, насамперед фахівців-юристів, разом з усіма небайдужими громадянами слід долучитися до обговорення та роботи з удосконалення Основного Закону України, з тим, щоб виключно легітимним шляхом впровадити повноцінну конституційну реформу.

Всеукраїнські збори юристів схвалюють відновлення конституційної законності, верховенства Конституції України 1996 року через відновлення дії її положень, які були змінені у 2004 році в антиконституційний спосіб.

Реформування публічної влади в Україні має виходити з послідовної демократизації суспільного ладу, підпорядкування мети реформи публічної влади принципу відповідальності держави перед людиною, реалізації засад верховенства права, оптимального співвідношення політики та права, побудови системи публічної влади на началах єдності влади, ефективної взаємодії інститутів держави і місцевого самоврядування.

Перетворення України у демократичну, економічно розвинену соціальну державу, в якій кожен громадянин має умови для самореалізації та розвитку, гуманізація суспільства, модернізація економіки, досягнення європейських стандартів життя – ось ті завдання, які мають бути виконані у найближчій перспективі.

Ці та інші завдання, окреслені Президентом України В.Ф.Януковичем у його програмі, що отримала цього року на останніх всенародних виборах підтримку громадян, потребують фахових зусиль для дієвого сприяння у втіленні їх в життя насамперед і юристів-державників.

Важливим кроком на цьому шляху стало ухвалення Парламентом внесеного Президентом України Закону України “Про засади внутрішньої і зовнішньої політики”, де визначено стратегічні напрямки розвитку нашої держави.

Під проводом Глави держави, через консолідацію зусиль усіх компетентних державних органів, Україна здатна заявити про себе як про сильну суверенну державу яка впевнено проводить власну внутрішню і зовнішню політику, є бажаним партнером на міжнародній арені.

З прийняттям підготовленого за дорученням Глави держави Закону України “Про судоустрій і статус суддів” запроваджується комплексна судова реформа, орієнтована на європейські стандарти правосуддя.

Цей крок має забезпечити в Україні утвердження справедливого судового захисту прав і свобод людини і громадянина, здійснення належного судового контролю, формування прозорої та відповідальної судової влади, доступ до суду і правосуддя кожного громадянина України.

Щоб Україна стала по-справжньому правовою, справедливою державою, учасники зборів вітають ініційоване Президентом України реформування системи кримінальної юстиції.

Не остання роль в реалізації внутрішньої політики належить посиленню боротьби з корупцією. Існує необхідність невідкладного прийняття пакету таких антикорупційних законів, які б стали дієвим засобом викорінення цього ганебного явища.

На часі – докорінна реформа податкової та адміністративної систем. Невід’ємна складова цього процесу – новий Податковий кодекс України, який захищати бідних і працювати на підприємця, а не чиновника.

Закликаємо правників активно співпрацювати з парламентарями, з тим, щоб норми, які стримують розвиток підприємництва в Україні, були відкинуті.

Зважаючи на викладене, учасники Всеукраїнських збори юристів заявляють про необхідність фахової підтримки державницького курсу реформ та закликають всіх колег-юристів відповідально та сумлінно взяти участь у реалізації дієвих і конструктивних заходів, спрямованих на утвердження верховенства права та дальший демократичний розвиток українського суспільства, покращення життя громадян України.

Своєю чергою під час проведення Всеукраїнських зборів юристів голова Ради суддів господарських судів України Олександр Удовиченко закликав юристів відповідально і добросовісно взяти участь в ефективних заходах щодо утвердження верховенства права.

Він відмітив, що політична стабільність може бути забезпечена шляхом реальної чинної системи стримувань і противаг як між різними гілками влади, так і в середині них.

Удовиченко підкреслив, що дисбаланс, внесений в Конституцію законом №2222, призвів до протистояння владних структур, що не обійшло і судову систему, яка “набула ознак політизації, розпочала втручатись в юрисдикцію інших гілок влади”, а законодавчий процес стояв на місці внаслідок блокування роботи парламенту.

Також він зазначив, що після президентських виборів 2010 року законодавча активність в Україні виросла, стабільно відбувається судова реформа, черговими етапами якої є реформа кримінальної юстиції, докорінна реформа податкової та адміністративної системи, а зараз приведення законів й інших нормативно-правових актів відповідно до положень Конституції України 1996 року, що потребує професійної підтримки юристів, в тому числі тих, які працюють в приватній сфері: адвокатів, корпоративних юристів.

Позицію Олександра Удовиченка підтримав нинішній голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, який у той час обіймав посаду віцепрезидента Спілки адвокатів України, який зробив акцент на підвищенні ролі адвокатів у кримінальному процесі.

Відповідно до норм чинного кримінального законодавства, а саме статті 26 Кримінального кодексу України співучастю у кримінальному правопорушенні є умисна спільна участь декількох суб’єктів кримінального правопорушення у вчиненні умисного кримінального правопорушення.

А стаття 27 Кримінального кодексу України встановлює, що:

1. Співучасниками кримінального правопорушення, поряд із виконавцем, є організатор, підбурювач та пособник.

2. Виконавцем (співвиконавцем) є особа, яка у співучасті з іншими суб’єктами кримінального правопорушення безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене цим Кодексом.

3. Організатором є особа, яка організувала вчинення кримінального правопорушення (кримінальних правопорушень) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування кримінально протиправної діяльності організованої групи або злочинної організації.

4. Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення кримінального правопорушення.

5. Пособником є особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню кримінального правопорушення іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла переховати особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, знаряддя чи засоби вчинення кримінального правопорушення, сліди кримінального правопорушення чи предмети, здобуті кримінально протиправним шляхом, придбати чи збути такі предмети або іншим чином сприяти приховуванню кримінального правопорушення.

Тобто, цілком вірогідно, що діяльність голови Ради адвокатів Київської області підпадають під дію статтей 26 та 27 Кримінального кодексу України і можуть визнаватись як співучасть у процесі конституційного перевороту на ряду з іншими фігурантами справ.

Чи наявний, чи відсутній у діях чинного голови Ради адвокатів Київської області Петра Бойка склад кримінальних правопорушень за ч. 1 ст. 109 та ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 109 Кримінального кодексу України, які інкримінуються колишньому президенту-втікачу Віктору Януковичу та ексзаступнику міністра юстиції Володимиру Богатирю через захоплення державної влади у вересні-жовтні 2010 року, остаточну крапку мають поставити правоохоронні органи та суд.