Віра Михайленко, голова Вищого антикорупційного суду та Олександр Клименко, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ховаються від відповіді, за що вони звільнили від покарання корупціонера Миколу Злочевсько. Документи

Марина Кострова 17.09.2023

Вищий антикорупційний суд не став пояснювати, чому засекретив весь текст вироку екс-міністру екології та природних ресурсів Миколі Злочевському (часів кривавого диктатора Януковича), який пішов на угоду зі слідством у справі про підкуп керівництва НАБУ і САП.

У судовому реєстрі йдеться, що вирок Злочевському засекречений у зв’язку "з пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень".

Однак цей пункт закону передбачає вилучення не повного тексту, а лише тієї інформації, для захисту якої справу слухали в закритому режимі. Це може бути, наприклад, інформація щодо свідків.

Посилаючись на це, "Актуальна Правда" просила повідомити, з яких причин було засекречено вирок, хто клопотав про закрите слухання і чи мало це стосуватись лише окремих даних чи всієї справи. Також ми просили надати копію вироку за виключенням тих даних, які мали бути приховані.

ВАКС відмовився відповідати на ці питання, обґрунтовуючи це лише тим, що закон не зобов’язує надавати пояснення у відповіді на запит на інформацію.

Так само, на думку Віра Михайленко, голови ВАКС, він не має надавати копії рішень, оскільки це не передбачено процедурою запиту на інформацію.

"Актуальна Правда" також зверталась із запитом до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо обставин засудження Злочевського і засекречення справи. Однак протягом тижня відповід від САП не надійшла.

Вироки щодо двох інших співучасників злочину, засуджених за хабар, оприлюднені в судовому реєстрі.

Влітку 2020 року стало відомо, що детективи НАБУ задокументували факт надання колишнім міністром і власником Burisma Holdings Злочевським хабаря керівництву НАБУ та керівнику САП Назару Холодницькому. Тоді казали про спробу підкупу на 6 мільйонів доларів.

1 грудня 2020 року правоохоронці завершили розслідування цієї справи. 1 серпня 2023 САП повідомила, що Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором та Злочевським.

Його справу прокуратура перекваліфікувала з хабара на більш м’яке "зловживання впливом". Ексміністру присудили штраф у 68 тисяч гривень. Повідомлялось, що Злочевський пожертвував близько 660 мільонів гривень на засекреченний фонд "United 24" через який піариться диктатор Зеленський, зокрема, проводяться саміти перших леді, які придумала Олена Зеленська.