Актуальна Правда поспілкувалася з найвідомішим дантистом Ярославом Заблоцьким. Він заснував відомий бренд у стоматології та продовжує втілювати свою мрію - створювати сучасну клініку в Україні.
Свій успішний бізнес Заблоцький розвиває у клініках та офісах Києва та Львова.
- У вас багатий життєвий і професійний досвід у становленні успішного бізнесу в Україні. Що порадите молодим підприємцям, які хочуть запустити свій бізнес?
Я в 1995 році став молодим доцентом кафедри. Мені було 35 років. Я хотів привнести в Україну сучасну стоматологію. Швидше за все я тоді не розумів, якою саме має бути сучасна стоматологія, але точно не така яка була раніше.
І ставши доцентом кафедри спробував упроваджувати це в рамках медичного інституту, але за 1-1,5 року я зрозумів, що то нереально. Я не зможу зробити там сучасну стоматологію, бо не все залежало від мене. І тоді я подумав, що зроблю приватну стоматологічну клініку, зовсім не думаючи про те, де я візьму на те гроші. А грошей на це у мене не було, та тоді ні в кого не було грошей. Навіть сьогодні, коли стоматологи думають про відкриття стоматологічної клініки, вони думають тільки про те, скільки грошей в них є.
Тоді я ходив по всіх банках і казав, що доцент кафедри і хочу відкрити клініку, але у мене питали довідку про доходи за останні шість місяців. А я казав, що я не підприємець, а лікар. Тоді я позичив гроші у 150-ти кредиторів, купив дві квартири. Але потім мені все одно не вистачало грошей, бо треба було ще закупити обладнання.
А потім я прочитав в журналі, що компанія "Siemens" надає товарні кредити, і на другий день я був у цій компанії. Тобто це був мій шлях. Мені дуже пощастило, тому що Сіменс - це преміум. І я одразу потрапив в преміум, сам цього не підозрюючи. І якби я мав би гроші, то я би, напевно, купив обладнання таке, як у всіх. А так як я не мав гроші, то я взяв товарний кредит Сіменс.
Потім я вибирав з стоматологічних каталогів. Я дивився і думав: "Ох, яка ж там стоматологія на Заході!". Я зробив так, як там було намальовано в тих каталогах, але через п'ять років я дізнався, що в каталогах була не правда про стоматологію, а мрія Заходу про стоматологію. Тому випадково я зробив мрію.
Сьогодні так випадково зробити не вийде. Хоча сьогодні є інші переваги, вхід на ринок дуже простий. Тобто, якщо у мене стоматологічне обладнання коштує 80 тисяч євро, яке я змінив 2 роки тому, то сьогодні можна купити китайське обладнання за 1,5 євро, яке на вигляд таке саме як наше за 80 тисяч.
Тому багато молодих стоматологів хочуть стати такими, як Заблоцький. Продовати дорого, але не хочуть вкладити в це багато грошей. Тому що вони вважають, що споживачі тупі. Ну ви ж не розумієте, скільки коштує це крісло?
... Ну, я ж і не хочу знати. Я ж прийшов лікуватися?
Ви ж повинні розуміти, що якщо ви прийшли лікуватися, ви повинні розуміти, що стоматологічна установка дорога, це як дорогий автомобіль. Сьогдні наші всі стоматологічні установки повністю дезінфікуються і промиваються, усі трубопроводи не те, що від крові, а від слени попереднього пацієнта. Це означає, що 56% людей, які заразились у світі, не в Україні, гепатитом С - заразились ним у стоматолога. А Ви прийшли просто лікуватися.
- Як пацієнт може дізнатися, чи довіряти цій клініці? Можливо попросити сертифікат на обладнання?
Дивіться, якщо ніхто не купує такого обладнання як я, принаймі мені про такі приклади нічого не відомо. Якщо лікар купує дешевше, то він просто скаже, що у нього нове обладнання. Він все одно буде ним хвалитися. Тому ви як пацієнт нічого не дізнаєтесь. Тому тут працює лише один чинник - репутація. Наприклад, ми здобували репутацію більше 20 років.
І коли лікар скаже вам, що обладнання не важливе - це точно неправда. Сьогдні лікар своїми руками, якими б хорошими вони не були, нічого зробити не може. І якщо лікар буде вас консультувати без рентгенограма, то розвертайтеся і йдіть. Він нічого не бачить без рентгенограма.
Якщо ви прийдете в клініку, де вам на вході одягнуть бахіли - розвертайтеся і валіть звідти нафіґ. Судячи по всьому, або цей власник жлоб і не хоче витрачати грошей на прибиральницю, або він нічого не розуміє в цьому інфекційному контролі.
Тобто ризики заразитися гепатитом будуть набагато вище з бахілами, бо інфекція саме на рухах, а не ногах. Треба руки мити, а не на ноги бахіли одягати. І якщо вам лікар скаже, що може все, то треба теж звідти йти. Не існує сьогодні стоматолога, який вміє все.
Ми сьогодні не робимо відбілювання зубів. Це зараз дуже комерційна послуга. Ми не проти робити відбілювання зубів, але це можна робити тільки тим, у кого ідеально здорові зуби. І зараз дуже важко знайти спеціаліста. Коли ми звільнили лікаря, дуже хорошого професіонала, я півтора року шукав спеціаліста, який міг його замінити. Це означає, що з тисячі вміє один.
- Ми чули неодразово, що МОЗ торгує ліцензіями. Який є вихід з цього, зробити контроль більш жорстким чи відмінити зовсім ліцензування? Бо є такі випадка, коли орендують у підвалі приміщення, яке не призначене по санітарним нормам для надання стоматологічних послуг?
Мені здається, що помилка і цього, і минуло міністерства в проблемі з комунікації з людьми. Люди питають як і ви. Але якщо їм могли б пояснити, що їм потрібно рентген і не потрібні бахіли. Якби стоматологічні клініки були розподілені так, як наприкла, готелі зі своєю градацією зірок, то люди більш розуміли таку стандартизацію.
- Чи пропонували вам стати радником при міністерстві МОЗ, бо у вас великий досвід і є що порадити державному апарату?
Всі стоматологи світу будуть піднімати келих за тих людей, які не чистять зуби. Вони кажуть: За карієс!
Всі дантисти світу об'єднуються за тостом - за карієс! Нам потрібні хворі. Ті хто зуби не чистять - до лікаря не ходять. А коли вони приходять до дантиста у років шістдесят, то вони мають платити десятки тисяч доларів за своє лікування.
Тому я зробив реформу і роблю це далі. І якщо українці це почують, то вони будуть здоровими.