Загальновідомо, що лікування онкозахворювань коштує нечуваних грошей. І, само собою, на ці гроші є багато охочих. Але найстрашніше – найчастіше зневірених людей обманюють ті, до кого вони звертаються за допомогою. У 2020 році, новопризначеного керівника Національного інституту раку МОЗ України Олександра Яцину звинуватили в обмані пацієнта на 400 000 гривень.
У відповідь Яцина заявив, що це все шантаж та помста людей, типу він розкрив схему крадіжок на держзакупівлях і у відповідь на його принципову позицію, мовляв, і з’явилися звинувачення у шахрайстві.
Щодо «принципової» позиції Олександра Яцини сумніви з’явилися відразу після його заяви. По-перше, питання викликало його призначення на посаду – цю процедуру було здійснено всупереч вимогам закону поза конкурсом. Такий відступ від правил пояснили пандемією коронавірусу, проте питань це не зняло.
Але куди більш вагомі сумніви в принциповості породили дії Олександра Яцини на посаді керівника Інституту. Відразу після звинувачень попереднього керівника у створенні масштабної схеми з крадіжки грошей, що виділяються з бюджету на діяльність Інституту раку, сам Яцина вчинив аналогічне діяння.
Вже за керівництва Яцини, у жовтні 2020 року, Інститут закупив нітрилові рукавички для огляду на суму майже в 2 мільйони гривень за ціною втричі вищою за ринкову. Отже, вся «принциповість» полягала, як і все в нашій країні, не у боротьбі з корупцією та крадіжкою, а у боротьбі з корупціонерами та злодіями. Щоб зрештою сісти на їхнє місце і замкнути потоки на себе. Нічого нового.
У травні 2020 року на картку Олександру Яцину, підприємець Євген Ячменєв переказав 400 тисяч гривень. Він запевняє, що це оплата ліків для хіміотерапії, яких в Україні немає, і які обіцяв дістати за кордоном Яцина. А сам Яцина каже, що ні Ячменєв, ні його родичі ніколи не були пацієнтами Інституту раку. А переведені 400 тисяч – це повернення боргу від заступника директора Інституту Дмитра Нікітіна. Ячменєв – давній знайомий і партнер Нікітіна. Фірми, з якими пов’язаний Ячменєв, вигравали тендери в Інституті раку. А їх засновником колись значився Нікітін.
Версія Яцини звучить явно непереконливо, хоч такий варіант можливий. Проте відразу виникає інше питання – звідки у простого лікаря стільки грошей, що він може позичити майже півмільйона гривень сторонній людині? І чомусь ця людина віддає гроші не сама, а просить перевести їх кількома траншами третьої людини. Історія явно безглузда.
Правоохоронці також порахували, що версія Яцини не тримається купи і відкрили кримінальне провадження №12020100030002689 за статтею 190 КК України «Шахрайство», а в ході проведення досудового розслідування було встановлено, що 28 грудня 2019 року потерпілий Ячменов який мав придбати Яцина Олександр Іванович, переказав на картку останнього кошти у сумі 400 000 грн., проте ліки не отримав, а Яцина О. І. шахрайським шляхом заволодів зазначеними коштами.
Що відбувається із кримінальною справою зараз – встановити не вдалося, оскільки відповідні реєстри закриті. Як повідомляють джерела у Деснянському райвідділі, який займався досудовим слідством, справу поклали на полицю – у Яцини знайшлися механізми впливу на правоохоронців.

Однак версія Яцини про “віддачу боргу” викликає явні сумніви. Як сказав один із слідчих у справі, це вже навіть не смішно: «варто взяти когось на хабарі чи шахрайстві, вони починають відразу ж говорити про те, що це просто мені повернули борг». Хоча б вигадали вже щось нове». Але, як відомо, у нашій країні існує презумпція невинності. Особливо вона працює, якщо є можливість її підкріпити натиском зверху.
У розрізі роботи на керівній посаді в такій серйозній установі, як Національний інститут раку, викликає здивування питання, як його колишній керівник, а нині медичний директор з стратегічного розвитку та амбулаторно-діагностичної роботи Олександр Яцина встигає поєднувати цю роботу з роботою в приватній клініці.
Ні, законом це не заборонено. Але завжди викликає подив – як можна поєднувати операції у приватній клініці та керівництво у державній установі? Чисто за часом? Однак Яцин, як і багатьом нашим лікарям, це явно вдається.
Втім, і цей секрет простий, як п’ять копійок. Згадайте, що вам рекомендують у державних лікарнях лікарі, які там працюють. Правильно – прийти на прийом до них, але в клініку приватну. Від шахрайства, в якому звинуватив Яцину пацієнт, це, звісно, далеко. Але як людину і лікаря це дуже промовисто Олександра Яцину характеризує.
Щодо кримінальної справи, то, повторимося, її подальша доля нам невідома. Але, зважаючи на те, як призначали Олександра Яцину на посаду керівника Національного інституту раку, покровителі у нього перебувають на самому верху МОЗ. Тож перспективи справи досить зрозумілі. Як і перспективи самого Олександра Івановича – у нашій країні подібні речі є найкращою рекомендацією для чиновника. Як розпізнавальний знак «свій-чужий».
Сашко Яцина дуже дружить з екс-міністром МОЗ Олександром Квіташвілі, вони навіть разом забирали з моргу труп дружини Анастасії, яку закатували до смерті у клініках “Борис” та “Добробут”. А Квіташвілі дружить з Михайлом Радуцьким – радником диктатора Зеленського, головою комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування у Верховній Раді України IX скликання. Максим Радуцький, син нардепа має спільний бізнес з проросійським нардепом, шахраєм та корупціонером Вадіком Столаром.
Чому Залужний дерертир, журналіст Сергій Медяник пояснює у відео. Залужний втік з ЗСУ бо не пройшов ВЛК. але ж на посла у Великобританії він пройшов таке ж саме ВЛК. Тобто Залужний зробив собі фіктивне ВЛК, щоб здриснути з ЗСУ, а це фактично і є дезертирство!