Це журналістське розслідування редакції “Актуальна Правда” проводилось у партнерстві з Центром прав людини “ZMINA” по програмі “Підтримка активних громадян під тиском в Україні” за сприяння Делегації Європейського Союзу в Україні.

Серпень 2021 року. Вінниця, регіон, який часто фігурує як зразок ефективного місцевого управління, стає ареною гучного корупційного скандалу. Громадський активіст та журналіст-розслідувач Сергій Медяник приїжджає до міста, аби дослідити, як розкрадаються кошти та майно шпиталю ветеранів війни. Проте замість відповіді на питання про зловживання у закладі, підпорядкованому обласній раді, він отримує жорсткий тиск із боку правоохоронної системи.

Розкрадання землі та ліків: корупція у Вінницькому шпиталі для ветеранів війни

Сергія Медяник виступає на мітингу Вінницької облради та облдержадміністрації з вимогою припиниту корупцію у шпиталі ветеранів війни

Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни став епіцентром корупційних схем, які, за словами місцевих мешканців, продовжують існувати і до сьогодні. За свідченням ветеранів, кошти, виділені на лікування, систематично розкрадаються, а ситуація не змінюється, навіть попри численні звернення до органів влади.

За нашими даними, Володимир Гройсман, який у 2013 році був міським головою Вінниці, зловживаючи своїми повноваженнями, роздерибанив частину земель, виділених для шпиталю. На цій землі були побудовані елітні будинки, які належать родичам Гройсмана та місцевій політичній еліті, включаючи головного лікаря шпиталю.

На тлі цих подій, у серпні, під стінами шпиталю ветерани організували мітинг із вимогами припинити зловживання та забезпечити належне лікування. Сергій Медяник, що перебував на місці, активно підтримував протестувальників, виступав на мітингах біля шпиталю та будівлі обласної ради. Проте замість реакції на корупційні викриття, журналіст опинився в центрі переслідувань із боку силових структур. 

Затримання на трасі біля Вінниці

Патрульний Сергій Завальнюк, який незаконно зупинив автівку редакції “Актуальна Правда” по наказу від керівництва Вінницької області

3 серпня 2021 року під час приїзду журналіста Сергія Медяника до Вінниці сталося затримання редакційного автомобіля видання “Актуальна Правда”. Інцидент почався біля Калинівки, де авто зупинив патрульний поліцейський Сергій Завальнюк, до якого згодом приєдналися ще 4 екіпажі поліції та слідчо-оперативна група. Затримання тривало кілька годин, без будь-яких підстав чи офіційних звинувачень, що явно свідчило про намір перешкодити роботі журналістів.

Поліцейські, вигадуючи причини затримання, затримали авто, щоб Сергій Медяник не встиг на заплановані мітинги у Вінниці. В результаті редакція запізнилася на півтори години. Після багатогодинного блокування на трасі, журналістів відпустили без будь-яких претензій. 

Силові затримання та психологічний тиск

На мітингу біля Вінницької обласної ради журналіста Медяника схопили спецпризначенці роти “ТОР” та батальйону особливого призначення. Близько 50 співробітників поліції ТОР, два автомобілі спеціального батальйону та 20 озброєних бійців оточили протестувальників. Сергія Медяника затримали, вивезли до міста Калинівка та утримували там три години. 

Спецзагін поліції Вінницької області арештовує Сергія Медяника на мітингу Вінницької облради та облдержадміністрації. Серпень 2021 року

Проте це був лише початок. Того ж дня, повертаючись у редакційному авто, Медяник знову став об’єктом переслідування. Автомобіль було оточено десятками поліцейських, які п’ять годин тримали журналіста під примусовим контролем, приклеївши паперові аркуші до лобового скла машини.

Тим часом проти Медяника було відкрито дві кримінальні справи. Восени до них додалася третя, ініційована Державним бюро розслідувань.

Сфабриковані кримінальні справи

Редакція “Актуальна Правда” вважає, що кримінальні провадження проти Сергія Медяника були сфальсифіковані. Вони базувалися на рапорті патрульного Сергія Завальнюка, який сам мав сумнівну репутацію. У 2012 році Завальнюка засудили за ДТП із тяжкими наслідками, але він уникнув покарання. У 2023 році його звинуватили у корупції через роботу таксистом, що заборонено законом для поліцейських.

Незаконне стеження та фабрикація кримінальної справи

Журналіст Сергій Медяник став об’єктом політичного тиску після того, як він звернувся із заявою про можливу корупцію з боку патрульних Калинівського відділу поліції Вінницької області. Медяник виявив факти незаконних зупинок автомобілів, що належать редакції, і це стало основою для його кримінального переслідування.

Шостого листопада 2021 року слідчий суддя Аліменко Юрій Олександрович постановив ухвалу, яка фактично зламала плани переслідувачів Медяника, зобов’язавши дізнавача вирішити клопотання про закриття кримінального провадження №12021025220000085. Проте ухвала не була виконана через звільнення дізнавача.

У грудні представники правоохоронних органів організували стеження за журналістом. 17 грудня 2021 року Сергія Медяника незаконно оточили поліцейські Вінницької області на парковці біля НСК “Олімпійський” у Києві, що свідчить про прямий тиск і залякування журналіста.

Однак процес вручення підозри супроводжувався значними порушеннями законодавства: були грубо порушені права журналіста, а саме не дотримувалися норм процесуального законодавства та права на захист.

Суди, обіцянки та затягування справ

Попри затримання, суди відмовлялися підтримувати запити поліції та прокуратури на ув’язнення Медяника. Від 2021 року було щонайменше вісім спроб обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але всі вони завершилися відмовами.

У жовтні 2021 року начальник Вінницької обласної поліції Іван Іщенко ініціював зустріч із журналістом у Києві, пообіцявши припинити переслідування. Але слова залишилися словами: у грудні того ж року група з шести осіб оточила Медяника біля стадіону “Олімпійський” у Києві, намагаючись вручити чергову підозру.

Три справи об’єднали в одну, оголосивши Медяника у розшук. Це надало правоохоронним органам підстави постійно слідкувати за журналістом, тримаючи його під психологічним тиском.

Суддя Карнаух Назар Петрович із Калинівського районного суду Вінницької області розглядав численні клопотання щодо запобіжних заходів, які поліція та прокуратура подавали проти Медяника, проте вони були неодноразово відхилені через відсутність правових підстав.

Взаємозв’язок з високопосадовцями та корупційними схемами

Наша редакція з’ясувала, що підозру проти журналіста підписала прокурорка Бондарук Ірина Анатоліївна, яка недавно отримала грамоту від голови Вінницької обласної державної адміністрації Сергія Борзова. Борзов є членом найближчого оточення президента Зеленського, що вказує на можливий політичний контекст цього переслідування. Зазначимо, що цей факт викликає серйозні питання щодо незалежності правоохоронних органів та їхньої здатності здійснювати справедливе правосуддя без політичних втручань.

Переслідування журналіста Сергія Медяника: суддя відмовився розглядати справу

15 листопада 2024 року Калинівський районний суд Вінницької області ухвалив важливе рішення у справі журналіста Сергія Медяника. Суддя Назар Карнаух задовольнив самовідвід свого колеги, судді Юрія Аліменка, який мав розглядати клопотання про затримання Медяника.

Клопотання було подане старшим слідчим Калинівської поліції, узгоджене прокурором Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури. Воно стосувалося дозволу на затримання журналіста з метою приводу до суду для розгляду запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Провадження ведеться за кримінальною справою № 12021025220000085, яка була відкрита ще 3 серпня 2021 року.

“Аналізуючи матеріали кримінального провадження щодо журналіста Сергія Медяника: можна з впевненістю говорити про незаконне переслідування журналіста за його професійну діяльність, що забороняється законом. Кримінальне провадження офіційно зареєстроване 03 серпня 2021 року, саме з цього моменту підрозділи Національної поліції України і прокуратури офіційно вживають заходи щодо обмеження свободи і пересування журналіста Сергія Медяника; більш ніж 50 судових рішень щодо явного і протиправного обмеження прав журналіста; систематичні поліцейські дії щодо запобіжних заходів, арештів у вигляді клопотань, інших документів до Калинівського районного суду та Вінницького апеляційного суду з вимогою відправити у СІЗО журналіста та громадського активіста Сергія Медяника», – розповідає адвокат Лариса Криворучко. 

“Суди кожен раз відмовляють слідчим і прокурорам в задоволенні клопотань про затримання і тримання під вартою в СІЗО журналіста Сергія Медяника, оскільки документи органу досудового розслідування не містять доказів ні щодо протиправної діяльності журналіста, ні щодо його ухилення від органів досудового розслідування, адже журналіст веде активну діяльність, приймає участь у публічних і відкритих заходах, проводить викриваючі журналістські розслідування щодо корупції чиновників у владі України. Відтак, такі дії правоохоронців свідчать про явний і не об’єктивний кримінальний ухил під час проведення досудового розслідування.  Вказані дії можуть свідчити про перевищення службових повноважень з боку посадових осіб поліції та прокуратури”, – зазначає доктор юридичних наук, професор Лариса Криворучко.

За словами адвоката Лариси Криворучко: журналіст та громадський активіст Сергій Медяник, не ховається від органів слідства та проводить журналістські розслідування по всій території Україні. Очевидно, що для поліції та прокуратури дуже зручно тримати Медяника у розшуку, оскільки вони таким чином можуть легітимно слідкувати за його пересуваннями, прослуховувати телефон та виявляти коло його спілкування в легальний спосіб в межах кримінального провадження. 

“Вказані дії правоохоронних органів є явно незаконні і упереджені, четвертий рік відбувається незаконне переслідування журналіста та громадського активіста Сергія Медяника за його професійну діяльність. Відповідно до чого, ми будемо звертатися зі скаргою до Європейського суду з прав людини та міжнародних партнерів – країн Європейського Союзу, США, Великобританії”, – повідомляє адвокат Лариса Криворучко.

Контекст переслідування


Сергій Медяник, журналіст із багаторічним досвідом, став об’єктом переслідувань у зв’язку зі своєю професійною діяльністю. Його розслідувальні матеріали, які стосувалися корупції у місцевих органах влади, неодноразово викликали суспільний резонанс.

За словами адвоката Медяника, справа має політичний підтекст, оскільки звинувачення базуються на сумнівних доказах, а дії слідства спрямовані на тиск на журналіста. Також адвокат зазначив, що постійні спроби обмежити свободу Сергія під вартою є порушенням його права на справедливий судовий процес.

Замовлення згори?

Журналіст та його редакція зверталися до вищих посадовців країни, зокрема до президента Володимира Зеленського, очільників СБУ та ДБР, генеральних прокурорів. Проте жодна з цих інституцій не виявила готовності втрутитися в ситуацію.

Мітинг офісу президента Зеленського з вимогою припинити тиск на журналіста. Грудень 2021 року

З усього цього складається враження, що тиск на Медяника – це не лише локальна ініціатива. Деякі джерела стверджують, що переслідування могло бути санкціоноване на найвищому рівні, аби тримати журналіста під контролем. 

Спроби залякування

У 2024 році психологічний тиск на Сергія Медяника та його родину посилився. До матері журналістів Медяників у Харківській області прийшов невідомий чоловік із заявою, що її син знаходиться у розшуку, що призвело до серйозного погіршення її здоров’я.

Схожі провокації сталися біля будинку Медяника. Двоє невідомих під’їхали до місця де проживає журналіст, які допитували сусідів та показували фотографії журналіста, намагаючись їх дискредитувати.

Це відео з судового засідання 13 грудня 2024 року, додає ще один факт, що засновника медіа “Актуальна Правда”, журналіста та громадського активіста Сергія Медяника, переслідують сфальсифікованими кримінальними справами саме за наказом Офісу диктатора Зеленського.

У судовому засіданні Вінницького апеляційного суду, щодо запобіжного заходу – відпрвити Медяника у СІЗО, прокурор Ірина Бондарук навіть не знає, що зазначено у рішенні судді першої інстанції, що в ухвалі відсутнін підстави для апеляції. Тобто прокурор Бондарук, з закритими очима виконує команди, які надають з Банкової.

Нагадаю, прокурша Бондарук має чоловіка, який є начальником ТЦК міста Калинівка. Вони заховали свого сина на місцевому складі снарядів, де він отримує 50 тисяч у місяць від ЗСУ, аби його не відправили на фронт, для цього звісно використали службові повноваження. Прокурорша Бондарук отримує пенсію по фіктивним документам, як і сотні прокурорів по усій Україні. Дякуємо адвокату Ларисі Криворучко та суддям Назару Карнауху (Калинівський суд), Володимиру Медяному, Світлані Мішеніній, Сергію Бурденюку (Вінницька апеляція).

Проблеми державної каральної системи України та загрози свободі слова

Справу Сергія Медяника можна розглядати як тест для всієї правоохоронної системи України. Замість того, аби розслідувати корупцію у шпиталі, силові структури використовують свої ресурси для тиску на тих, хто цю корупцію викриває.

Це не лише питання особистої безпеки одного журналіста та громадського активіста. Це загроза свободі слова в Україні та сигнал для всіх розслідувачів: навіть ті, хто має сміливість піднімати суспільно важливі теми, можуть стати мішенню системи.

Редакція “Актуальна Правда” продовжує слідкувати за цією справою та закликає міжнародну спільноту підтримати боротьбу за права журналістів, громадських активістів та незалежних медіа в Україні.