До вашої уваги розсекречені прослуховування депутатів Київради, чиновників КМДА та інших учасників неформальної групи, що займалася земельними питаннями і орієнтувалася на так званого “смотрящого за Києвом” Дениса Комарницького. На записах Комарницький, який юридично не має жодного стосунку до київської влади (за часів мерства Леоніда Черновецького Комарницький був депутатом Київради – ред.) роздає посадовцям та депутатам вказівки, через них “вирішує питання” та реалізовує з ними спільні земельні схеми.

Ці матеріали з’явилися завдяки роботі НАБУ, яке у лютому показало результати своєї операції «Чисте місто». Протягом кількох років правоохоронці прослуховували і самого Дениса Комарницького, і найближчих його соратників з числа представників київської влади. В результаті встановили, що у 2023-24 роках група на чолі з Комарницьким незаконно заволоділа земельною ділянкою в центрі Києва, оцінену в 11 млн гривень, та намагалася привласнити ще 6 земельних ділянок вартістю понад 83 млн гривень.

За даними слідства, ця група отримувала ділянки за «туалетною схемою», коли на підставних осіб реєструють право власності на якусь дрібну нерухомість, а потім отримують ділянки під нею. Місяць тому підозри, як члени організованого злочинного угрупування отримав сам Комарницький та працівники його офісу. А також заступник Кличка Петро Оленич, який курує ключові земельні департаменти столиці, голова земельної комісії Київради Михайло Терентьєв, депутатка з цієї комісії Олена Марченко, заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта, і заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов.

Однак з розсекречених прослуховувань випливає, що мережа Комарницького була суттєво ширшою і налічувала щонайменше два десятки людей на різних посадах. Так, наприклад, на записах присутній заступник Віталія Кличка та секретар Київради Володимир Бондаренко, який узгоджує з Комарницьким, які саме питання потрібно проголосувати на сесії.

Є тут і головний архітектор міста Києва, очільник Департаменту містобудування КМДА Олександр Свистунов. Він отримує вказівки щодо звільнення своєї ж заступниці Тетяни Зайченко, яку “колись порекомендував” Комарницький. Натомість іншу заступницю Валентину Святину тут називають “зрозумілою людиною”.

Присутня на записах і директорка Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентина Пелих, з якою згаданий вище Петро Оленич спілкується прямо під час зустрічі з Комарницьким. У Пелих заступник Кличка з’ясовує чи можна “пропонувати клієнту” земельну ділянку.

Також на записах фігурує директор КП «Спецжитлофонд» Володимир Шарій. У розмові менеджерка Комарницького повідомляє йому про “винагороду за співпрацю”. Ще двох заступників Шарія в КП «Спецжитлофонд» Геннадія Короля та Вадима Шпачука тут згадують як призначених від Комарницького. На плівках Шпачук обговорює з менеджеркою Комарницького його “підвищення” та погоджується бути “повністю підконтрольною людиною”.

На плівках також може бути присутній в.о. керівника “Київгенплану” Дмитро Ликов. Чоловік на записах розкриває “вартість” документації детального плану території у Києві. Серед підконтрольних чиновників згадуються й директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор, директор “Київського інституту земельних відносин” Ігор Долинський, заступник директора комунального підприємства «Інженерний центр» Ярослав Федорук та директор комунальної фінансово-будівельна компанія «Житло-Інвест» Віктор Погребной.

Численні розмови про голосування за потрібні питання на сесії Київради свідчать про значний вплив Дениса Комарницького і на депутатів. Так, наприклад, з Володимиром Слончаком від фракції “Батьківщина” Комарницький обговорює розмір хабарів за оформлення земельних ділянок у Києві. Водночас, у коментарі Слончак заявляв, що голосує завжди самостійно і з Комарницьким спілкувався виключно щодо особистих питань. Ще одну колегу Слончака по фракції Ганну Свириденко на записах згадують як “партнерку по Міцкевича”. За даними слідства це одна з земельних ділянок, якою заволоділа група Комарницького.

У розмові з журналістами Свириденко заявила, що не мала спільних проектів зі “смотрящим”. Журналісти Актуальної Правди обіцяють, що це лише перша частина розслідування. Нагадаємо, що у 2020-му було оприлюднено архів з документами, у яких детально описана схема роботи десятків компаній і людей, пов’язаних з Комарницьким. Київські комунальники віддавали їм мільярди гривень на ремонтні і будівельні роботи. Найвідомішим з цих об’єктів є Подільсько-Воскресенський міст в Києві.